Historie

Jak to vlastně začalo...

Historie skupiny Fair Play Grass se začala psát na začátku roku 1994, když dva členové mladoboleslavské skupiny Lojzíci, banjista Jan Melichar a houslista Jiří Chlada, začali uvažovat o založení kapely, která by se orientovala na jiný směr bluegrassu než hráli v Lojzíkách. Po určité době, nutné na hledání dalších muzikantů, se vyprofilovala první sestava:
* Jiří Chlada - housle
* Karel Kozák - kytara, zpěv
* Jan Melichar - banjo, zpěv
* Pavel Náčelník Polman - kontrabas
* Vladimír Smutný - mandolína
Jirka Chlada, přestože byl jedním z iniciátorů založení skupiny, nedorazil na první zkoušku, která se konala v dubnu 1994, a pouze telefonicky oznámil ostatním, že si to rozmyslel a hrát nebude. Kapela tedy začala zkoušet v obsazení bez houslí. Následně odchází kytarista Karel Kozák, kterého nahrazuje Rostislav Sliwka. 


1995 - 2000

Asi za další půlrok odchází mandolinista Vláďa Smutný a kapela stojí před stejným problémem. Po tříměsíčním marném hledání mandolínisty oslovujeme kytaristu a zpěváka Vladimíra Beneše ze skupiny Graf. Rosťa se přesouvá na post mandolinisty, kupuje mandolínu a hraje se dál.
Na podzim roku 1996 Honza Melichar potkává náhodně houslistu Jirku Chladu, který se mu svěřuje, že ho to v Lojzíkách už nebaví (Honza opustil Lojzíky už v lednu 1995) a že by zkusil hrát s námi. Přichází také kytarista Radek Najman místo Vládi Beneše a kapela pokračuje dál. V této sestavě se účastní letního festivalu Country Palba v Kněžmostě. Z tohoto festivalu byla pořízena zvuková nahrávka, které byla prodávána následující rok společně se vstupenkami na další ročník. Fair Play Grass se na ní podílel gospelem Move To The Top Of The Mountain . Po roce účinkování dochází k další výměně na postu kytaristy, navrací se Vláďa Beneš a kapela začíná svoje (zatím) nejslavnější období.

Tato sestava má ideální hlasové rozložení, dva tenory, baryton a bas. Nejen z tohoto důvodu se zaměřujeme na čtyřhlasé vokály a a-capella gospely. Vzorem nám jsou skupiny Quicksilver, Nashville Bluegrass Band a IIIrd Tyme Out. Účastníme se mnohých festivalů a koncertů po celé České Republice, jako např. BG festival Záhornice, BG Marathon v Borovanech u Tachova, Posvícení v modrém v Jablonci nad Nisou, Protržená přehrada v Desné, Country palba atd.

Organizujeme také minifestiválek 26.12.1998 v Saloonu u Krvavé hnáty, který jsme pojmenovali Vánoce v modrém a kde kromě nás vystoupily skupiny Nová sekce a Noví farmáři. V létě roku 1999, kdy jsme se dostali do povědomí pořadatelů festivalů a začaly nám chodit pozvánky na hraní přes celé léto, přichází šok. Houslista Jirka Chlada oznamuje, že začíná hrát moderní country v česko-švýcarské skupině Company Time, která vystupovala především ve Švýcarsku a v Itálii a že končí s bluegrassem a s námi. Vzhledem k tomu, že nám to oznámil na začátku července, nebyli jsme schopni najít v tak krátkém čase plnohodnotnou náhradu a museli jsme většinu nasmlouvaných koncertů zrušit. Po určité době kapela nachází nového houslistu Tomáše Huška (bývalého spoluhráče Vládi Beneše z Grafu) a kapela pokračuje v činnosti a veřejném vystupování, ale již pouze na lokální úrovni (country bály, hospody). V roce 2000 Fair Play Grass ukončuje činnost a jednotliví členové se věnují jiným činnostem (hraní jazzu a swingu, rybaření, podnikání, pivu, děvčatům, pomlouvání ostatních muzikantů atd.)Nová éra: 2004 - 2009

Na podzim roku 2003 po vzájemném oťukávání a tesknění při poslechu jiných kapel se domlouváme, že spolu zkusíme zase nezávazně hrát, prozatím bez zkoušení v hospodě.
Sestava byla následující:
* Vláďa Beneš - kytara, zpěv
* Jirka Douda - dobro, zpěv
* Radim Leitkep - housle, zpěv
* Honza Melichar - banjo, zpěv
* Pavel Polman - baskytara
* Rosťa Sliwka - mandolína, zpěv
V této sestavě kapela hraje asi rok a pak zjišťuje, že bez zkoušení to přece jen nepůjde a proto obnovuje pravidelné zkoušky jednou za 14 dní. Toto ovšem kategoricky odmítá z časových důvodů dobrista Jirka Douda, který se tím posouvá do role přidruženého člena a hosta na některých vystoupeních. Rosťa Sliwka, přestože zkoušky nahlas neodmítá, se jich většinou nezúčastňuje, takže kapela zkouší ve čtyřech. Po zhruba ročním čekání, jestli Rosťa přijde na zkoušku, dochází kapelníkovi trpělivost a kontaktuje mladého místního mandolínistu Honzu Huška (syna bývalého člena Tomáše) a začínáme s regulérní přípravou na sezónu 2006. Kromě uměleckého směřování tentokrát neopomíjíme ani propagaci, takže vytváříme webové stránky, natáčíme CD ve studiu RAT v Mladé Boleslavi a pilně kontaktujeme organizátory různých festivalů a vystoupení


2010 - 2014

V roce 2010 gradují názorové neshody mezi jednotlivými členy kapely a vypadá to, že se kapela úplně rozpadne. Po určité časové prodlevě odchází Vláďa Beneš, který zakládá novou skupinu Forbend, Honza Hušek se ujímá kytary a lead vokálu a do Fair Play Grassu se vrací Rosťa Sliwka na pozici mandolínisty. Takto skupina pokračuje ve velmi aktivním koncertování až do října 2013, kdy odjíždí kapelník a banjista Honza Melichar pracovně na 3 roky do Pekingu. Skupina nachází nového banjistu Lukáše Balatku, se kterým hraje asi ještě rok, ale potom ukončuje kvůli nedostatku motivace aktivní činnost. Honza Hušek a Lukáš Balatka mezitím zakládají vynikající skupinu Fork Road, se kterou objíždějí festivaly u nás, i v zahraničí.

2016 - současnost

Na konci června 2016 se vrací Honza Melichar zpátky do Čech a okamžitě se snaží obnovit kapelu. Vzhledem k tomu, že Honza Hušek kvůli pracovnímu i hudebnímu vytížení již nechce pokračovat, skupina vypisuje konkurz na nového kytaristu, který s přehledem vyhrává legenda MB bluegrassu Mísa Mašek, kapela obnovuje činnost a (v poněkud menší intenzitě než dříve) začíná opět veřejně vystupovat. 

© 2023 Fair Play Grass / Při výrobě těchto stránek nebyl usmrcen žádný muzikant.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!